دبیرکل مجمع جهانی شهرهای اسلامی عنوان کرد: تاسیس موزه تاریخ تمدن جهان اسلام برپایه کیفیت فرهنگی به عنوان اولویت اول توسعه در جهان

[ad_1]

تاسیس موزه تاریخ تمدن جهان اسلام، در ایران و به همت ایران، محصول مجمع جهانی شهرهای اسلامی است. دکتر سجاد محمد یارزاده دبیرکل مجمع جهانی شهرهای اسلامی، در نشست اعضای هیات امنای موزه تاریخ تمدن جهان اسلام گفت: این موزه یکی از پتانسیل های توسعه پایدار در کشورهای اسلامی است. وی خاطرنشان کرد: امروزه  کیفیت فرهنگی، اولویت اول توسعه در جهان به شمار می رود و با توجه به اینکه هرکدام از کشورهای اسلامی پتانسیل های فرهنگی خاص خود را دارند که ایران نیزاز این قایده مستثنا نیست ایجاد این موزه کاملا ضروری به نظر می رسید.
یارزاده، با تاکید بر این نکته که در دنیای مدرن، دستور کار مدیریت شهری،  توسعه پایدار شهری است و بخصوص ظرفیت های توسعه فرهنگی در مدیریت های کلان شهری مورد توجه قرار می گیرد، گفت: بر این اساس هدف ما این است که با دیپلماسی فرهنگی، “گفتگوی میان فرهنگی در بین کشورهای جهن اسلام” ایجاد کنیم. تجربه نشان داده است که دیپلماسی فرهنگی ما می تواند موفق تر از دیپلماسی سیاسی عمل کند و ایجاد این موزه به دلیل همین ضرورت و به عنوان زیرساخت گفتگوی میان فرهنگی است.
دبیرکل مجمع جهانی شهرهای اسلامی در ادامه گفت: با توجه به اینکه ۴۷ کشور عضو این مجمع به عنوان عضو در هیات امنا، در همه جزییات ایجاد این موزه شرکت دارند و از آنها خواسته شده تا در زمینه ارایه اسناد و سایر موارد به ایجاد موزه کمک کنند. به این صورت قدم های اساسی و محکمی برای گفتگوی میان فرهنگی بین این کشورها برداشته شده است.
وی همچنین پیرامون ابزار ایجاد این موزه و چرایی محل استقرار آن در قزوین یادآور شد: ظرفیت های تاریخی، فرهنگی و هویتی قزوین، ظرفیت های خاص، غنی و مناسبی است. مراتب تاریخی مکتب تبریز، مکتب قزوین و بعد اصفهان که محصول دوران صفویه است نشان می دهد که قزوین ظرفیت لازم برای ایجاد این موزه را دارد. هر اثر تاریخی در قزوین در ابعاد یک پنجم در و بعد پنج برابر بزرگتر در اصفهان اجرا شده است، به همین دلیل با کمک دستگاه های اجرایی قزوین سنگ بنای تاسیس این موزه نهاده شد. از آن جمله شهرداری قزوین، با در اختیار قراردادن زمین مناسب، وزارت امور خارجه و کتابخانه ملی با تهیه و ارایه اسناد تاریخی و … همگی برای ایجاد این موزه در بهترین شکل، گام برداشته اند.
تاسیس موزه تاریخ تمدن جهان اسلام با حضور محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و مسعود نصرتی شهردار قزوین در دومین نشست هیات امنا و شورای عالی اجرایی موزه تاریخ تمدن جهان اسلام که در مرکز آموزش و پژوهشهای بین المللی وزارت امور خارجه برگزار گردید رسما اعلام شد.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *