پوروزیری در مراسم اعلام تاسیس موزه تاریخ تمدن جهان اسلام : موزه قلب تپنده توسعه شهری است

[ad_1]

رضا پوروزیری، رایزن جهانی برنامه اسکان بشر ملل متحد(UN Habitat)، طی مراسم دومین نشست هیات امنای موزه تاریخ تمدن جهان اسلام گفت: توسعه شهری امری بسیار پیچیده است و مساله ای نیست که به راحتی و ساده انگارانه بتوان به آن نگاه کرد و انتظارشکوفایی داشت.
وی تاکید کرد: با اینکه روش های توسعه شهری دردنیا به روز شده، روشی که ما از طریق آن شهرهای خود را اداره می کنیم کهنه و ناکارآمد است.
این کارشناس ارشد امور شهری ادامه داد: شاخص شکوفایی شهری ابزار شناسایی شهرها و تعیین اولویت هاست، اما نوع دیگری هم از نحوه تعیین اولویت وجود دارد، آن هم دادن پس زمینه سیاسی به همه اولویت هاست، که اغلب در ایران همین اتفاق می افتد.
وی با اشاره به محدودیت منابع مالی در اداره شهرها گفت: همه چیز به میزان منابع بستگی دارد، وقتی منابع محدود است، باید در تخصیص آن هوشمندانه عمل کرد. در زندگی روزمره، مردم عادی هم در صورت کمبود منابع خرج های فانتزی ندارند.
باید توجه داشته باشیم که شهرهای ما شهرهایی هستند، با جوهر فرهنگی و تاریخی، اگر میخواهیم آنها را رشد بدهیم باید از همان نقطه حرکت کنیم و این دقیقا کاری است که انجام نمی دهیم و تقریبا صد در صد توسعه شهری ما شامل خیابان کشی و کارهای روزمره است، در صورتیکه به “موتور محرک” رسیدگی نمی کنیم و به قلب توسعه نمی پردازیم.
پوروزیری گفت: برخی موزه ها در جهان این قابلیت را داشته اند که به عنوان قلب تپنده توسعه شهری و موتور توسعه به آنها پرداخته شود. موزه به مثابه قلب تپنده شهری است، یک برنامه توسعه است و به مثابه یک تنه و کالبد نیست.
این قلب، موتور محرک است که سرنوشت شهر را تغییر می دهد و از نگاهی دیگر، نوعی ظرفیت سازی است. ظرفیتی بین المللی، ظرفیت ایجاد گفتگوی میان فرهنگی، ظرفیتی که درآمد اقتصادی، اشتغال زایی و … ایجاد خواهد کرد و این موزه یک آمال و آرزو نیست.
وی در پایان گفت: ما برای ایجاد این موزه خاص عجله ای هم نداریم، فارغ از همه مسایل سیاسی و دولت هایی که در مسند کار قرار میگیرند، این برنامه پیش خواهد رفت، البته اشخاص مهم هستند و نگاه آنها به امور فرهنگی تعیین کننده است، چنانکه مهندس نصرتی، شهردار قزوین برای ایجاد این موزه همدل و همراه بوده و از هیچ تلاش و کمکی در این زمینه فروگذار نکرده است.
شایان ذکر است تاسیس موزه تاریخ تمدن جهان اسلام با حضور محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و مسعود نصرتی شهردار قزوین و سفرای خارجی و مقامات و مسئولین داخلی در دومین نشست هیات امنا و شورای عالی اجرایی موزه تاریخ تمدن جهان اسلام که در تاریخ ۱۲ اردیبهشت در مرکز آموزش و پژوهشهای بین المللی وزارت امور خارجه برگزار گردید رسما اعلام شد.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *